top of page
Vyhledat
  • JaO

Plavba poznání

Trochu jiná regata aneb Plavby poznání

Ačkoli nemáme moře, můžeme se právem zařadit mezi suchozemské jachtařské velmoci. Čeští jachtaři se s nemalým úspěchem účastní významných regat v oblasti Středomoří, ale také zanechávají hlubokou brázdu pod kýlem na světových podnicích.

V amatérské kategorii se většina českých regat koná na Jadranském moři. Od těch největších podniků s více než 40 jachtami na startu až po malé přátelské zápolení s deseti či méně plavidly. Namátkou jen zmiňme Velikonoční regatu – www.velikonocniregata.cz ; Kapitánskou regatu – www.kilana.cz ; Májovou regatu – www.majovaregata.cz ; SeawolfCup – www.seawolfcup.cz a mnohé další. Všechny zmíněné se konají na Jadranu a účastníci mezi sebou zápolí na ostří nože a někdy až do roztrhání plachet.

Plavba poznání je zcela jiná regata. Jak již vyplývá z jejího názvu, prvotním účelem není závodění, ale poznávání nových jachtařských regionů. Samozřejmě, že se závodí, jachtaři jsou národem soutěživým, není to však to nejdůležitější. Letos se konal již 19. ročník a pod vedením ostříleného jachtaře a organizátora Radovana Soldáta – www.kilana.cz jsme poznali kus světa. Flotila 10 až 15 lodí v průběhu posledních 19 let navštívila:

- Chorvatsko

- Elbu

- Korsiku

- Itálii – Capri

- Řecko – severní Kyklády

- Mallorku

- Řecko – Kos

- Maltu

- Kanárské ostrovy – Tenerife

- Řecko – Korfu

- Sicílie – Lipari

- Řecko – Paros – Santorini

Výběr jachty záleží na posádce, nerozlišuje se, zda se pluje na katamaránu či jednotrupé plachetnici, žádné ORC/IRC handicapy, jen společný start z brány a snaha se za pomocí větru doplavit do cíle co nejdříve. A když nefouká, tak v poklidu doplout na motor do cílového přístavu a potkat se v přístavní krčmě. Společné hledání přístavů a míst na kotvení pro účastníky regaty je také vždy příjemným zpestřením plavby.

Plavba poznání není jen o závodění. Na Maltě jsme stihli navštívit megalitické útvary z období 4. tisíciletí před Kristem. Při třech plavbách na Elbě jsme sice nikdy nedopluli k bájnému ostrovu Capraia ani Montechristo, ale vilu Napoleona Bonaparte jsme neopomenuli. Kdo kotvil pod Stomboli, která neustále vyplivuje kusy lávy ví, že je to nezapomenutelný zážitek, který překonala jenom neklidná Etna. Na Kanárských ostrovech jsme si dali pivo (v místním nářečí garimba) pod stromem, odkud vyplouval Kryštof Kolumbus do Indie a objevil Ameriku. V tomto roce jsme vyplouvali z Parosu, na startu se postavilo 12 lodí z toho jeden katamarán. stihli jsme navštívit bělostné Santorini i mnišský klášter na ostrově Amorgos. Zápisky z některých plaveb můžete najít v archivu na webových stránkách autora – www.onheiser.cz .

Příští, jubilejní 20. ročník se bude konat v exotickém Karibiku a troufám si říct, že to bude jediná česká regata pořádána na západní polokouli. Opět se ponese v přátelském duchu, ale boj o nejlepší místo v cíli bude v příjemném pasátovém větru nekompromisní. Zvlášť, když posádky budou náležitě posilněny skvělým karibským rumem.

Poselství plavby poznání bylo za těch devatenáct uplynulých ročníků naplněno do posledního puntíku. Otevřelo nám jachtařské obzory a poznali jsme i jiný než Chorvatský vítr.

Honza


192 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page