top of page
Vyhledat
  • JaO

Kdo je Pip Hare?

Původně publikováno pro Lodní Noviny.


Mnoho z nás sleduje offshore jachting a známe jména jako Alex Thompson, Jean Le Cam, Yannick Beaven, Louis Burton a mnohé další. A mezi těmito velkými jmény je nenápadná britská dáma Pip Hare.


Pip je britská jachtařka, která se profesionálnímu jachtingu věnuje přes 30 let. V roce 2009 (ještě pod jménem Pip Hildesley) naskočila do vlaku offshore solo závodu účastí na OSTAR (Original Single-handed Transatlantic Race), což byl jeden z prvních solo závodů světa, poprvé uspořádán v roce 1960, se startem v Britském Plymouth a cílem v Newport ve Spojených státech.


Jejím dalším cílem byla účast na Vendée Globe a na start se postavila v ročníku 2020 – 2021 společně s dalšími 33 jachtaři. Jela na starší lodi IMOCA 60 bez foilů, původně postavené Pierrem Rollandem v roce 2000 pro Bernarda Stamma (VG 2000), následně na ní jel VG 2016 Alan Roura. Přestože jí cestou doprovázely technické problémy, např. v jižním Atlantiku musela vyměnit kormidelní list, tak dokázala dojet na 19. místě. Mezi ženami skončila na druhá a jako nejlepší Britka. Za sebou nechala i legendu Alexe Thompsona, který musel pro technické problémy odstoupit.


Od loňského roku závodí již s foilovou lodí Medallia, IMOCA 60, která původně patřila Armel Le Cleach a v roce 2016 s ní vytvořil rekord VG s časem 74 dní. V ročníku 2022 s touto lodí doplul Louis Burton pod jménem Bureau Vallee na 3. místě. Pip má pro ročník VG 2024 skvělou loď a její ambice jsou určitě velké. Bude – li jí přát štěstí, bude rozhodně na předních příčkách, minimálně mezi ženskými účastník.


V roce 2022 se zúčastnila offshore závoru Vendée Arctique, který i po zkrácení celé tratě z důvodu počasí u východního pobřeží Islandu dokončila na 13. místě z celkem 25 jachtařů. Perličkou je, že v druhé polovině závody, kde se na závodní pole hnala arktická bouře s větrem přesahujícím 50 uzlů, nastal na její lodi kompletní black – out a přestalo fungovat vše. Elektřina, navigace, autopilot, komunikace. Prostě mrtvá loď. Závadu odstranila a pokračovala v závodu.


Pip se mimo samotných závodů věnuje také novinařině, je dopisovatelkou časopisu Yachting World a vytvořila skvělý Youtube seriál „Sail Faster Sail Safer“, který můžete shlédnout na Youtube - https://youtube.com/playlist?list=PL9Ch3lKZPY6IvSy1EvyKT00Ce4EJu5frU


A proč jí mám rád? Na jejich vstupech ze závodů jde vidět, že offshore jachting prostě miluje. Někdy je úplně na dně, někdy září štěstím, ale pere se s mořem a větrem jako skutečná královna sedmi moří.


Webové stránky Pip Hare jsou https://www.piphare.com/ a najdete ji také na Facebooku - https://www.facebook.com/PipHareOceanRacing


Honza
12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page